July 31, 2014

Subscriber Login



Local Roundup PDF Print E-mail
Sunday, May 25, 2014 12:00 AM

Tri-County track athletes get it done at Spencerville Districts

By JIM METCALFE

dhiMEDIA Sports Editor

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

SPENCERVILLE — It’s all about finishing in the top four and moving on.

A boatload of Tri-County track and field athletes punched their tickets to the Division III Troy Regional Wednesday and Friday by doing just that at the Spencerville District on a gorgeous spring Saturday at Charles D. Moeller Memorial Track.

On the boys side, Tyler Conley broke the stadium record in the 400-meter dash and finished second, while the Blue Jays’ 4x100-meter relay (Nick Martz, Brian Pohlman, Quinn Wise, Luke MacLennan) and 4x4 (Pohlman, Conley, Tyler Ledyard, Curtis Pohlman) were fourth.

Ottoville Colin Bendele clinched third in the discus.

Fort Jennings senior Garrett Berelsman clinched fourth in the high jump.

Spencerville — who came in fourth as a team — was paced by Anthony Schuh, who won both the 110- and 300-meter hurdles; Evan Pugh second and Logan Vandemark fourth in the discus; and Trevor McMichael was third in the high jump.

Lincolnview junior Bayley Tow captured the 1,600-meter run and was fourth in the 3,200-meter run.

Hunter Blankemeyer was second in the 110s and third in the 300s and teamed with Michael Garay (4th in the 100-meter dash) as part of the third-place 4x100-meter relay (Logan Jewel, Damon Norton).

Crestview’s relays were extremely successful: the 4x100 (Malcolm Oliver, Zack Jellison, Isaiah Kline, Sage Schaffner) was second; the 4x400 (Jellison, Kline, Michael Hansard, Alex Cunningham) was second; and its 4x2 (Hansard, Kline, Oliver, Jellison) was fourth.

Kline also finished second in the 400-meter dash and Jellison fourth in the 200, while Mycah Grandstaff seized the 3,200-meter run.

On the girls side, St. John’s Maddie Burgei clinched in the 100 (2nd) and was part of the fourth-place 4x100 (Madelyn Buettner, Halie Benavidez, Samantha Bonifas); Bonifas took fourth in the 300s; and Megan Joseph was second in the 1,600.

The Jefferson 4x2 relay (Taylor Stroh, Brooke Gallmeier, Rileigh Stockwell, Brooke Teman) was second and its 4x4 (Stockwell, Gallmeier, Teman, Kenidi Ulm) was fourth.

Ottoville — who finished third in the girls standings — was topped by Taylor Mangas: first in the 100 hurdles and part of the runner-up 4x1 (Alicia Honigford, Brooke Mangas, Karin Wendeberg) and third-place 4x4 (B. Mangas, Wendeberg, Madison Knodell).

Honigford advanced in the 100 hurdles (2nd) and was third in the long jump.

Fort Jennings senior Emily Grone advanced in the 100 hurdles (3rd).

The Lady Bearcats (fourth) had four individuals advance: Katie Merriman captured the shot put, Schylar Miller was third in the pole vault and Tori Hardesty (1,600) and Cierra Adams (3,200) were both.

Their 4x1 relay (Miller, Jenna Kahle, Emilee Meyer, Karri Purdy) was third.

Crestview’s Grace Callow was a 3-event qualifier: the 100 (4th), the 200 (4th) and the 400 (2nd).

(Longer article and complete results in Tuesday’s paper).

-------

Information Submitted

Bulldog girls grab District title; boys 3rd

BENTON RIDGE — The Columbus Grove girls track and field team took first place at the Division III Liberty-Benton District, while the boys were third.

The Lady Bulldogs were topped by 4-event Regional qualifier Julia Wynn: third in the 200-meter dash and as part of three relays — the title-winning 4x200 (Raiya Flores, Kristin Wynn, Linnea Stephens) and 4x1 (Flores, J. Wynn, Stephens, Sydney McCluer) and the third-place 4x4 (K. Wynn, McCluer, Stephens) was McCluer took first in the 100-and 300-meter hurdles, while Flores was third in the 100 dash.

Megan Verhoff was first in the discus, while Lyne’a Diller and Aubrey Fruchey took 1-2 in the shot put.

For the Bulldog boys, Colton Grothaus clinched first in the 1,600-meter run and Lee Altenburger fourth, with that duo switching positions in the 3,200-meter run.

Bryce Sharrits was second and Alex Giesege fourth in the 800-meter run.

The 4x2 relay (Joey Warnecke, David Bogart, Austin Price, Baily Clement) and the 4x4 (Clement, Bogart, Giesege and Sharrits) were fourth.

(Fuller results in Tuesday’s paper).

 

Add comment


Security code
Refresh