April 18, 2014

Subscriber Login



Division II Track and Field Results PDF Print E-mail
Saturday, May 25, 2013 12:10 AM

DIVISION II

Fostoria District Track and Field

Final Results (10-8-6-5-4-3-2-1) - Top 4 advance to Regionals

Girls District 2 Team Rankings: Celina 118, Coldwater 88, Van Wert/Ontario 64, Galion 59, Clear Fork 58, Kenton 48, Bucyrus 43, St. Marys Memorial 40, Wapakoneta 35, Bath 20, Elida 16, Upper Sandusky 10.

Boys Team Rankings: Clyde 103, Van Wert 72, Ontario 67.50, Galion 62.50, Elida/Ottawa-Glandorf 55, Shelby 48, Defiance 42, Napoleon 36.33, Willard 34, Fostoria 18, Shawnee 17, Clear Fork 16, Kenton/St. Marys Memorial 9, Upper Sandusky 8.33, Bucyrus 7.33.

Girls 4x800 Meter Relay: 1. Coldwater 9:57.75; 2. St. Marys Memorial 10:25.86; 3. Ontario 10:29.28; 4. Galion 10:33.05; 5. Clear Fork 10:47.60; 6. Van Wert (Williams, Barnhart, Handy, Eikenberry) 10:52.25; 7. Bucyrus 11:17.66; 8. Kenton 11:22.87.

Boys 4x800 Meter Relay: 1. Defiance 8:10.00; 2. Ottawa-Glandorf 8:17.24; 3. Van Wert (Schalois, Kopp, Holliday, Fleming) 8:19.64; 4. Shelby 8:25.74; 5. Shawnee 8:30.88; 6. Upper Sandusky 8:34.39; 7. Galion 8:36.32; 8. Bucyrus 8:50.35.

Girls 100 Meter Hurdles: 1. Wenning (CE) 15.65; 2. Valentine (GA) 16.67; 3. Jackson (CE) 16.84; 4. Staab (CF) 17.02; 5. Gee (ON) 17.10; 6. Gabriel (BU) 17.15; 7. Menchhofer (SM) 17.79; 8. Rammel (CO) 21.17.

Boys 110 Meter Hurdles: 1. Wollenslegel (CL) 15.28; 2. Orr (SHE) 15.55; 3. Lemmerman (SM) 15.60; 4. Kevin Russell (EL) 16.10; 5. Frieson (SHA) 16.11; 6. Tipul (CF) 16.13; 7. Toumazes (OG) 16.23; 8. Shelby (ON) 18.30.

Girls 100 Meter Dash: 1. Ayers (BA) 12.67; 2. Parsell (BU) 12.85; 3. A. Clay (VW) 13.10; 4. Erlsten (GA) 13.13; 5. Helinski (CF) 13.28; 6. Christman (SM) 13.35; 7. Rindler (CO) 13.48; 8. A. Danylchuk (VW) 13.50.

Boys 100 Meter Dash: 1. Armour (NA) 11.19; 2. Awbrey (SHE) 11.36; 3. Lauf (NA) 11.38; 4. Chaplin (GA) 11.43; 5. T. Branson (VW) 11.50; 6. Herrera (CL) 11.53; 7. Nagaham (US) 11.55; 8. Nick Pauff (EL) 11.65.

Girls 4x200 Meter Relay: 1. Kenton 1:44.99; 2. Celina 1:47.62; 3. Clear Fork 1:47.94; 4. Galion 1:48.02; 5. Ontario 1:50.24; 6. Wapakoneta 1:52.31; 7. Bucyrus 1:56.31; 8. Van Wert (Grothause, Sperry, Koontz, Handy) 1:56.68.

Boys 4x200 Meter Relay: 1. Galion 1:31.85; 2. Van Wert (Pierce, Branson, Krugh, Kopp) 1:32.13; 3. Clyde 1:32.41; 4. Shelby 1:35.08; 5. Elida (Desmend White, Clark Etzler, Avery Sumpter, Khory Kesler) 1:35.17; 6. Napoleon 1:37.42.

Girls 1,600 Meter Run: 1. Sarah Kanney (CO) 5:08.84R; 2. L. Seas (CO) 5:22.32; 3. Sarah Suever (EL) 5:25.37; 4. Dues (SM) 5:27.21; 5. Hairston (ON) 5:43.55; 6. Zeisler (GA) 5:48.11; 7. VanVoohris (BU) 5:57.30; 8. Morris (KE) 6:00.61.

Boys 1,600 Meter Run: 1. J. Fleming (VW) 4:20.75; 2. Flores (DE) 4:23.15; 3. Trampe-Kind (OG) 4:24.60; 4. Rath (DE) 4:26.79; 5. Leis (WI) 4:34.33; 6. Howard (US) 4:39.82; 7. Erlsten (GA) 4:40.65; 8. Deaner (WI) 4:43.62.

Girls 4x100 Meter Relay: 1. Kenton 50.64; 2. Clear Fork 51.54; 3. Bucyrus 52.04; 4. Ontario 52.61; 5. Celina 53.09; 6. St. Marys Memorial 53.31; 7. Van Wert (Meyers, Dowdy, Koontz, Danylchuk) 53.94; 8. Upper Sandusky 54.98.

Boys 4x100 Meter Relay: 1. Galion 44.24; 2. Clyde 44.73; 3. Elida (Nick Pauff, Desmend White, Avery Sumpter, Khory Kesler) 44.93; 4. Van Wert (Pierce, Branson, Lloyd, Krugh) 44.94; 5. Shelby 45.04; 6. Ontario 45.36; 7. Napoleon 45.41; 8. Clear Fork 46.18.

Girls 400 Meter Dash: 1. A. Clay (VW) 59.63; 2. Honigford (CO) 1:01.02; 3. McElligott (GA) 1:03.87; 4. Gombosch (ON) 1:05.17; 5. Winkler (KE) 1:05.20; 6. Niekamp (CO) 1:05.44; 7. D. Grothaus (VW) 1:06.66; 8. Culler (CF) 1:07.17.

Boys 400 Meter Dash: 1. Rieman (CL) 50.12; 2. S. Kopp (VW) 50.58; 3. Lauf (NA) 50.88; 4. Toumazes (OG) 51.00; 5. Brandon Stinson (EL) 51.07; 6. Houck (BU) 52.58; 7. Studenmund (CF) 52.70.

Girls 300 Meter Hurdles: 1. Wenning (CE) 45.56; 2. Carr (CE) 47.13; 3. Thams (WA) 47.14; 4. W. Meyers (VW) 48.28; 5. Staab (CL) 50.66; 6. Valentine (GA) 50.71; 7. M. Sperry (VW) 51.55; 8. Grimes (GA) 51.88.

Boys 300 Meter Hurdles: 1. Quentin Poling (EL) 39.52; 2. Shelby (ON) 39.64; 3. Wollenslegel (CL) 39.74; 4. Orr (SHE) 40.52; 5. Moening (OG) 41.16; 6. Brown (SM) 41.19; 7. Tipul (CF) 42.22; 8. Baker (CL) 42.79.

Girls 800 Meter Run: 1. S. Kanney (CO) 2:19.71; 2. Slone (GA) 2:27.44; 3. Siefring (CO) 2:28.46; 4. J. Eikenberry (VW) 2:28.49; 5. Johnson (CF) 2:29.42; 6. Chelski (ON) 2:33.09; 7. Sarah Suever (EL) 2:34.16; 8. Sutton (GA) 2:34.40.

Boys 800 Meter Run: 1. Leopold (OG) 1:56.92; 2. J. Fleming (VW) 1:57.96; 3. Sevitz (SHA) 1:58.59; 4. Matheney (FO) 1:58.87; 5. Recker (OG) 2:01.49; 6. Rath (DE) 2:02.93; 7. Hoffman (SHE) 2:03.04; 8. Wichman (DE) 2:04.13.

Girls 200 Meter Dash: 1. Ayers (BA) 25.83; 2. Strable (CE) 26.23; 3. Parsell (BU) 26.37; 4. A. Clay (VW) 26.87; 5. Basham (CF) 27.32; 6. Erin Kesler (EL) 27.38; 7. Erlsten (GA) 27.70; 8. Powers (US) 28.30.

Boys 200 Meter Dash: 1. Mack (ON) 22.57; 2. Chaplin (GA) 22.92; 3. N. Krugh (VW) 23.06; 4. Armour (NA) 23.12; 5. Lauf (NA) 23.27; 6. Davis (CL) 23.33; 7. Rieman (CL) 23.73; 8. Martin (FO) 23.78.

Girls 3200 Meter Run: 1. C. Seas (CO) 11:23.72; 2. J. Kanney (CO) 11:47.70; 3. Dammeyer (SM) 12:00.13; 4. C. Gamble (VW) 12:06.35; 5. Robinson (CE) 12:15.69; 6. Zeisler (GA) 12:22.13; 7. Hairston (ON) 12:30.24; 8. S. Williams (VW) 12:42.72.

Boys 3200 Meter Run: 1. Flores (DE) 9:41.34; 2. Trampe-Kind (OG) 9:45.04; 3. Cortelletti (ON) 9:45.42; 4. K. Schalois (VW) 9:49.36; 5. C. Holliday (VW) 9:51.35; 6. Barrientos (DE) 10:02.77; 7. Leis (WI) 10:06.31; 8. Pracht (OG) 10:12.98.

Girls 4x400 Meter Relay: 1. Kenton 4:03.49; 2. Celina 4:08.13; 3. Van Wert (Dowdy, Clay, Danylchuk, Meyers) 4:12.30; 4. Galion 4:15.15; 5. Coldwater 4:16.47; 6. Ontario 4:17.09; 7. Clear Fork 4:25.03; 8. Wapakoneta 4:25.63.

Boys 4x400 Meter Relay: 1. Elida (Brandon Stinson,Clark Etzler, Nick Pauff, Quentin Poling) 3:24.22R; 2. Van Wert (Kopp, Salcido, Krugh, Fleming) 3:26.35; 3. Ottawa-Glandorf 3:27.50; 4. Willard 3:27.62; 5. Bucyrus 3:28.56; 6. Clyde 3:29.77; 7. Ontario 3:31.48; 8. Defiance 3:36.40. Girls Discus: 1. Sutter (CE) 121-10; 2. Klimczynski (ON) 119-10; 3. Ebert (CF) 108-6; 4. Bourne (WA) 105-6; 5. A. Dowdy (VW) 104-10; 6. Barnhill (ON) 104-6; 7. Watt (WA) 104-5; 8. Allred (GA) 104-0.

Boys Discus: 1. Burdette (ON) 162-11; 2. Roberts (WI) 156-8; 3. Krull (ON) 145-0; 4. Huey (CL) 143-0; 5. Quentin Poling (EL) 136-6; 6. Robinson (FO) 136-6; 7. Mange (CL) 135-5; 8. Karhoff (OG) 134-9.

Girls High Jump: 1. Megan Hayzlett (WA) 5-4R; 2. Wenning (CE) 5-3; 3. Rammel (CO) 5-0; 4. Thompson (CF) 4-10; 5. Imwalle (CE) 4-10; 6. Kinkley (SM) 4-10; 7. Weininger (US) 4-8; 8. Aubrey Williams (EL) 4-8.

Boys High Jump: 1. Wollenslegel (CL) 6-4; 2. Stine (SHE) 6-2; 3. Storts (WI) 6-0; 4. Cook (KE) 6-0; 5. (tie) Armistad (GA) and Deloach-Ho (ON) 5-10; 7. Bell (SHA) 5-8; 8. (tie) Luikart (US), Purcell (BU) and Hunter (NA) 5-8.

Girls Long Jump: 1. Strable (CE) 17-3.25; 2. Carr (CE) 17-0; 3. Parsell (BU) 16-8.25; 4. Thams (WA) 16-4.75; 5. Miller (KE) 16-3.75; 6. Grimes (GA) 16-1; 7. Gee (ON) 14-11; 8. Spitler (US) 14-6.

Boys Long Jump: 1. Coburn (CL) 20-10.50; 2. Armistad (GA) 20-3.25; 3. Wollenslegel (CL) 19-11.75; 4. Cannon (FO) 19-11; 5. Brandon Stinson (EL) 19-9.75; 6. Storts (WI) 19-2.25; 7. Finley (CF) 19-2; 8. Martin (FO) 18-4.

Girls Shot Put: 1. Barnhill (ON) 39-1.50; 2. Nolen (BU) 38-8; 3. A. Dowdy (VW) 36-8.75; 4. Klimczynski (ON) 35-9.50; 5. Sutter (CE) 35-9.50; 6. Bourne (WA) 35-3; 7. Brehm (CE) 34-10; 8. Wellman (CO) 32-6.50.

Boys Shot Put: 1. Krull (ON) 54-7.25; 2. Burdette (ON) 51-10; 3.Quentin Poling (EL) 51-3; 4. Buss (WI) 50-5.75; 5. Abrams (KE) 47-9.75; 6. Jackson (CF) 47-6.50; 7. Huey (CL) 47-3.75; 8. Watkins (GA) 46-10.50.

Girls Pole Vault: 1. Kelly Heitkamp (SM) 10-6R; 2. Terrill Webb (KE) 10-6R; 3. Bekah Carr (CE) 10-6R; 4. Massara (US) 9-6; 5. Tori Bown (EL) 9-0; 6. Shafer (CF) 9-0; 7. Johnson (CF) 9-0; 8. Honigford (CO) 8-6.

Boys Pole Vault: 1. Clayton Guhn (CL) 14-2R; 2. Kempf (GA) 13-8; 3. Faneuff (CL) 13-0; 4. Davis (GA) 13-0; 5. Tilton (CF) 12-6; 5. Awbrey (SHE) 12-6; 7. (tie) Nick Pauff (EL), Rolland (SHA) and Howard (DE) 12-0.

 

Add comment


Security code
Refresh