April 20, 2014

Subscriber Login



Tuesday Roundup PDF Print E-mail
Wednesday, May 15, 2013 12:42 AM

Midwest Athletic Conference League Meet

At Versailles High School

Girls Team Rankings - 6 Events Scored: Marion Local 61, Minster 52.50, Coldwater 36.83, Versailles 36.33, New Bremen 16, St. John’s 15, St. Henry 6, Parkway 4.33, New Knoxville and Ft. Recovery 3.

Boys Team Rankings - 5 Events Scored: Minster 50, Versailles 48, Coldwater 37.50, St. John’s 20, New Knoxville 11, St. Henry 10, Parkway 7, New Bremen 6, Marion Local 5.50.

Finals (10-8-6-5-4-3-2-1):

 

Girls 4x800 Meter Relay: 1. Coldwater 9:41.15; 2. Minster 9:48.32; 3. Versailles 10:18.50; 4. St. Henry 10:23.37; 5. New Bremen 10:25.39; 6. Ft. Recovery 10:35.62; 7. Marion Local 10:49.30; 8. Parkway 12:10.49.

Boys 4x800 Meter Relay: 1. Versailles 7:55.31#; 2. Minster 8:05.29; 3. St. Henry 8:25.84; 4. Coldwater 8:35.14; 5. New Bremen 8:41.84; 6. St. John’s 8:44.93; 7. Marion Local 8:47.36; 8. Parkway 8:52.77.

Girls Shot Put: 1. Eiting (MI) 35-10.50; 2. Mescher (ML) 34-1.25; 3. Bruns (V) 32-11.50; 4. Jones (NB) 32-3.50; 5. Leugers (C) 31-10.75; 6. Dirksen (ML) 31-5.50; 7. Wellman (C) 31-4.50; 8. Osterholt (SH) 29-11.75.

Boys Shot Put: 1. Kramer (C) 50-10.75; 2. Hegemann (MI) 46-10.50; 3. Didier (V) 46-3.75; 4. Hueker (MI) 44-10.25; 5. Rios (C) 44-4.75; 6. Gehron (P) 42-4.50; 7. Mark Boggs (SJ) 41-10; 8. Stucke (V) 41-0.50.

Girls Discus: 1. Bruns (V) 119-11; 2. Chrisman (ML) 109-9; 3. Meyer (ML) 100-6; 4. Maurer (NB) 100-4; 5. Madison Kreeger (SJ) 97-3; 6. Reed (V) 95-2; 7. Will (MI) 91-6; 8. Kuck (NB) 89-0.

Boys Discus: 1. Hegemann (MI) 154-2; 2. Rios (C) 140-7; 3. Stucke (V) 136-11; 4. Nate Schroeder (SJ) 132-2; 5. Beyke (SH) 122-5; 6. Hippley (P) 121-9; 7. Kuck (NK) 118-0; 8. Poeppelman (V) 115-0.

Girls High Jump: 1. Kramer (ML) 5-2; 2. Alyssa Faurot (SJ) 5-0; 3. A. Winner (V) 5-0; 4. (tie) McGowan (MI) and Rammel (C) 4-8; 6. Hellwarth (P) 4-8; 7. M. Francis (MI) 4-8; 8. (tie) Shellabarger (P), V. Francis (V) and Leugers (C) 4-6.

Boys High Jump: 1. Pothast (V) 6-4; 2. Dues (MI) 6-2; 3. Wilker (V) 6-2; 4. Mackie (NK) 6-0; 5. Kuntz (NK) 5-10; 6. (tie) Hess (ML) and Bergman (C) 5-8; 8. Otting (MI) 5-6.

Girls Long Jump: 1. Thobe (ML) 16-0.50; 2. M. Francis (MI) 15-5.50; 3. Rindler (C) 15-1.75; 4. Jutte (MI) 15-0.75; 5. Kramer (ML) 14-11.25; 6. Horstman (NK) 14-11.25; 7. V. Francis (V) 14-8.25; 8. Monnin (V) 14-5.75.

Boys Long Jump: 1. Ben Youngpeter (SJ) 20-2.50; 2. Dippold (C) 20-0.50; 3. Thobe (MI) 19-11; 4. Barga (V) 19-9.25; 5. Thobe (MI) 18-5; 6. Klamar (V) 18-4.25; 7. Manger (NB) 18-3.75; 8. Homan (ML) 17-8.25.

Girls Pole Vault: 1. Hemmelgarn (ML) 10-6; 2. Heckman (MI) 9-6; 3. Wellman (C) 9-0; 4. Jutte (MI) 8-6; 5. Honigford (C) 8-6; 6. Alicia Buettner (SJ) 8-0; 7. Bechtol (V) 7-6; 8. Homan (NB) 7-6.

Preliminaries (top 8 to Friday’s Finals)

Girls 100 Meter Hurdles: 1. Rammel (C) 17.17; 2. Horstman (NK) 17.29; 3. V. Francis (V) 17.61; 4. Meiring (MI) 17.67; 5. Berning (ML) 17.79; 6. Richard (MI) 17.92; 7. Platfoot (V) 18.02; 8. McClurg (NB) 18.06.

Boys 110 Meter Hurdles: 1. Wilker (V) 16.39; 2. Schlater (C) 17.07; 3. Stoner (MI) 16.89; 4. Reichert (SH) 17.21; 5. Bergman (C) 17.22; 6. Steinbrunner (V) 17.24; 7. Stein (P) 17.36; 8. Westerbeck (NB) 17.82.

Girls 100 Meter Dash: 1. H. Winner (V) 13.13; 2. Barga (MI) 13.18; 3. A. Winner (V) 13.22; 4. Thobe (ML) 13.23; 5. Hess (ML) 13.30; 6. Maddie Burgei (SJ) 13.55; 7. Rindler (C) 13.59; 8. Dahlinghaus (MI) 13.65.

Boys 100 Meter Dash: 1. Mackie (NK) 11.61; 2. Carmean (P) 11.67; 3. C. Winner (V) 11.84; 4. Dippold (C) 11.67; 5. Siefring (C) 11.74; 6. Wilker (ML) 11.86; 7. Kauffman (MI) 11.96; 8. Stechschulte (MI) 11.97.

Girls 4x200 Meter Relay: 1. Versailles 1:48.11; 2. Minster 1:50.57; 3. Parkway 1:52.97; 4. Coldwater 1:53.48; 5. New Bremen 1:53.95; 6. Marion Local 1:54.16; 7. St. John’s 1:54.83; 8. St. Henry 1:57.05.

Girls 4x100 Meter Relay: 1. Versailles 51.00; 2. Minster 52.28; 3. Marion Local 52.95; 4. Coldwater 53.14; 5. New Bremen 53.42; 6. Parkway 53.51; 7. St. John’s 54.23; 8. St. Henry 54.97.

Girls 400 Meter Dash: 1. A. Winner (V) 59.92; 2. Thobe (ML) 1:00.95; 3. T. Winner (V) 1:01.38; 4. Honigford (C) 1:01.60; 5. Barga (MI) 1:02.55; 6. Jutte (MI) 1:03.44; 7. Hemmelgarn (ML) 1:03.84; 8. Niekamp (C) 1:07.92.

Boys 400 Meter Dash: 1. Schultz (MI) 49.76; 2. Mackie (NK) 50.86; 3. C. Winner (V) 51.25; 4. Kauffman (MI) 51.45; 5. Subler (V) 51.70; 6. Kremer (NB) 52.48; 7. Jared Knebel (SJ) 52.70; 8. Staugler (C) 53.85.

Girls 300 Meter Hurdles: 1. Enneking (MI) 48.28; 2. Horstman (NK) 48.84; 3. Baker (P) 49.12; 4. Meiring (MI) 49.51; 5. M. Winner (V) 50.35; 6. Monnin (V) 51.41; 7. Berning (ML) 51.47; 8. Samantha Bonifas (SJ) 51.61.

Boys 300 Meter Hurdles: 1. Pothast (V) 41.30; 2. Tebbe (MI) 42.13; 3. Wilker (V) 42.53; 4. Westerbeck (NB) 42.78; 5. Sekas (MI) 43.32; 6. Schlater (C) 43.40; 7. Reichert (SH) 43.60; 8. Dennison (P) 43.64.

Girls 200 Meter Dash: 1. Barga (MI) 26.96; 2. H. Winner (V) 27.10; 3. Thobe (ML) 27.25; 4. Bohman (V) 27.16; 5. Hess (ML) 27.88; 6. Boyle (NK) 27.93; 7. Rammel (C) 28.10; 8. Dahlinghaus (MI) 28.12.

Boys 200 Meter Dash: 1. Mackie (NK) 23.18; 2. Carmean (P) 23.20; 3. Schultz (MI) 23.40; 4. Will Buettner (SJ) 23.50; 5. Dippold (C) 23.69; 6. Wolf (MI) 23.83; 7. Paulus (V) 23.87; 8. Kremer (NB) 24.05.

——-

Lady ’Dawgs whitewash Cavaliers

ELIDA — Elida senior Aryanna Brown threw a 5-inning no-hitter on Senior Night at Dorot5hy Edwards Field in leading the Lady Bulldogs to an 11-0 rout of Coldwater Tuesday.

Brown fanned five and didn’t walk a batter. She helped her pitching cause with two runs batted in, as did Ericka Smith and Skylar Hurst.

Taylor Thompson and Brett Pauff had two hits each for Elida (11-10).

Score by Innings:

Coldwater 0 0 0 0 0 - 0 0 3

Elida 3 4 1 3 x - 11 10 1

WP: Aryanna Brown (5-6); LP: Borgerding. RBIs: Elida (Aryanna Brown 2, Ericka Smith 2, Skylar Hurst 2, Caitlin Schroyer). Multiple hits: Elida (Taylor Thompson 2, Brett Pauff 2).

——

Patriots oust LadyCats

MILLER CITY — Patrick Henry and Kalida both had five hits in their Division IV sectional final Tuesday afternoon at Miller City.

However, the Patriots were able to take advantage of seven Wildcat errors as they posted an 8-0 win.

The win sends Patrick Henry (14-8) to the Division IV district semifinals at Elida next week against the winner of the game between Ottoville and Parkway Wednesday. Kalida bowed out of tournament play at 7-10.

Patrick Henry scored twice in the first inning and added two runs to their lead in the third inning. A four run sixth inning added to the Patriots lead.

Katie Kurtz picked up the win for Patrick Henry as she didn’t allow a run on five hits with six strikeouts and two walks.

Katy Hammer had a single and double for the Patriots with two RBIs, while Kayla Fintel had a single and RBI. Alexis Crouse had a single and Lindsey Meyer had a single.

Emily Schnipke took the loss for Kalida as she allowed eight runs, two earned, on five hits with five strikeouts and three walks.

Skylar Basinger and Laine Laudick both had a double for Kalida. Mariah Doepker, Amy Smith and Summer Holtkamp all had a single for the Wildcats.

* * *

Kalida 000 000 0 - 0 5 7

Patrick Henry 202 004 x - 8 5 2

WP-Kurtz. LP-Schnipke.

Last Updated on Wednesday, May 15, 2013 12:43 AM
 

Add comment


Security code
Refresh