April 16, 2014

Subscriber Login



Bearcats 3rd, Crestview 7th at Tiger Classique PDF Print E-mail
Monday, April 08, 2013 1:57 PM

VERSAILLES — The Spencerville track and field team was third and Crestview’s seventh in the Versailles Tiger Classique boys meet held Saturday at Versailles.

Spencerville is in a tri-meet at Jefferson 4:30 p.m. Tuesday, while Crestview is in a tri at Lincolnview the same day.

Versailles Tiger Classique Boys Track and Field Invitational

Orange Team Rankings: Minster 230, Waynesfield-Goshen 108, New Bremen 68, Houston 59, New Knoxville 50, Russia 43.50, Marion Local 43, Newton Local 23, Bradford 18, Ansonia 17.50, Franklin Monroe 2.

Black Team Rankings: Covington 137, Versailles 99, Spencerville 91.50, W. Liberty-Salem 84, Greenville 80, St. Henry 79, Crestview 61.50, Twin Valley So. 31.

4x800 Meter Relay Orange: 1. Minster 8:30.33; 2. New Bremen 8:59.40; 3. Marion Local 9:09.02; 4. Houston 9:19.40; 5. Russia 9:20.33; 6. Ansonia 9:25.06; 7. Waynesfield-Goshen 9:27.02; 8. Franklin Monroe 9:54.84.

4x800 Meter Relay Black: 1. Versailles 8:28.15; 2. Covington 8:46.45; 3. St. Henry 8:54.74; 4. Greenville 9:07.26; 5. Crestview 9:23.04; 6. W. Liberty-Salem 9:37.74; 7. Spencerville 10:06.80; 8. Twin Valley So. 10:35.14.

110 Meter Hurdles Orange: 1. Stoner (MI) 17.15; 2. Westerbeck (NB) 17.77; 3. Rench (BR) 17.85; 4. Lament (W-G) 17.88; 5. Sekas (MI) 18.20; 6. Dues (MI) 18.32; 7. Ritchie (HO) 18.68; 8. Hoying (RU) 19.18.

110 Meter Hurdles Black: 1. Cordell (WL-S) 15.49; 2. Cron (CO) 15.84; 3. Anthony Schuh (SV) 15.89; 4. Miller (CO) 16.73; 5. Bordelon (CO) 17.18; 6. Reichert (SH) 17.51; 7. Wilker (VE) 17.56; 8. Smith (GR) 17.91.

100 Meter Dash Orange: 1. Mackie (NK) 12.04; 2. Fridley (WG) 12.24; 3. Wilker (ML) 12.29; 4. Wolf (MI) 12.34; 5. Kauffman (MI) 12.36; 6. Elliott (WG) 12.50; 7. Spieles (MI) 12.68; 8. Hart (NL) 12.90.

Boys 100 Meter Dash Black: 1. Ouellette (CO) 11.71; 2. Hickenbottom (WL-S) 12.41; 3. Heitkamp (VE) 12.50; 4. Magee (CO) 12.56; 5. Colton Miller (SV) 12.61; 6. Rudy (GR) 12.66; 7. Kirkpatrick (TV) 12.83; 8. Straw (CO) 12.91.

Boys 4x200 Meter Relay Orange: 1. Minster 1:35.89; 2. Waynesfield-Goshen 1:37.49; 3. New Bremen 1:38.32; 4. Newton Local 1:42.15; 5. Russia 1:43.83; 6. Houston 1:45.43; 7. Bradford 1:45.84; 8. Marion Local 1:48.17.

Boys 4x200 Meter Relay Black: 1. Crestview 1:36.91; 2. Greenville 1:37.04; 3. Spencerville 1:37.58; 4. St. Henry 1:39.52; 5. Covington 1:40.11; 6. Versailles 1:40.22; 7. Twin Valley So. 1:41.97; 8. W. Liberty-Salem 1:43.44.

1,600 Meter Run Orange: 1. Slonkosky (MI) 4:40.76; 2. Fausey (MI) 4:44.46; 3. Jester (HO) 4:49.97; 4. Isaac (NK) 4:51.90; 5. Butler (MI) 4:52.08; 6. Brauer (NL) 5:01.13; 7. Newman (AN) 5:02.19; 8. Rammel (NB) 5:02.75.

1,600 Meter Run Black: 1. Prakel (VE) 4:27.97; 2. Hemmelgarn (SH) 4:37.33; 3. Schilling (CO) 4:46.56; 4. Balsbaugh (GR) 4:47.07; 5. Adams (WL-S) 4:49.53; 6. Mycah Grandstaff (CV) 4:53.78; 7. Ware (VE) 4:54.70; 8. Bruggeman (SH) 4:56.62. 4x100 Meter Relay Orange: 1. Minster 46.12; 2. Waynesfield-Goshen 46.37; 3. New Bremen 47.70; 4. Ansonia 49.11; 5. Marion Local 49.16; 6. Russia 49.33; 7. Newton Local 49.65; 8. Houston 52.19.

4x100 Meter Relay Black: 1. Covington 46.34; 2. W. Liberty-Salem 46.47; 3. Crestview 46.58; 4. Versailles 47.85; 5. Greenville 48.41; 6. Twin Valley So. 48.64; 7. Spencerville 49.31; 8. St. Henry 49.45.

400 Meter Dash Orange: 1. Schultz (MI) 52.11; 2. Mackie (NK) 52.52; 3. Kauffman (MI) 53.93; 4. Kremer (NB) 54.40; 5. Borges (MI) 54.68; 6. Bergman (AN) 54.95; 7. Hall (WG) 56.67.

400 Meter Dash Black: 1. White (CO) 50.26; 2. Derek Goecke (SV) 54.28; 3. Green (TV) 55.20; 4. Clark (GR) 55.35; 5. Albers (VE) 55.43; 6. Guillozet (GR) 57.49; 7. Menning (GR) 57.57; 8. Meier (SH) 57.72.

300 Meter Hurdles Orange: 1. Tebbe (MI) 43.60; 2. Westerbeck (NB) 44.00; 3. Dues (MI) 44.72; 4. Rench (BR) 45.64; 5. Ritchie (HO) 46.96; 6. Grieshop (ML) 47.76; 7. Steck (NL) 48.41; 8. Hoying (RU) 48.56.

300 Meter Hurdles Black: 1. Neff (GR) 41.47; 2. Cron (CO) 41.61; 3. Bordelon (CO) 43.72; 4. Anthony Schuh (SV) 44.36; 5. Pothast (VE) 44.58; 6. Cordell (WL-S) 44.78; 7. Wilker (VE) 46.86; 8. Miller (CO) 48.00.

800 Meter Run Orange: 1. O’Leary (WG) 2:05.06; 2. A. Fausey (MI) 2:08.00; 3. J. Fausey (MI) 2:10.03; 4. Knapke (ML) 2:10.52; 5. McClurg (NB) 2:14.39; 6. Butler (MI) 2:15.42; 7. Rammel (NB) 2:15.44; 8. Werts (AN) 2:15.46.

800 Meter Run Black: 1. Rindler (SH) 2:01.20; 2. Fickert (CO) 2:04.37; 3. Balsbaugh (GR) 2:08.17; 4. Branden Clayton (CV) 2:09.89; 5. Trevor McMichael (SV) 2:11.33; 6. Adams (WL-S) 2:14.35; 7. Oda (GR) 2:16.18; 8. Simons (GR) 2:17.03.

200 Meter Dash Orange: 1. Schultz (MI) 24.09; 2. Mackie (NK) 24.17; 3. Fridley (WG) 24.39; 4. Scholta (WG) 24.62; 5. Kremer (NB) 24.92; 6. Dues (MI) 24.94; 7. Wolf (MI) 24.95; 8. Wilker (ML) 25.02.

200 Meter Dash Black: 1. Ouellette (CO) 23.88; 2. Shank (WL-S) 24.44; 3. Preston Zaleski (CV) 24.74; 4. Hickenbottom (WL-S) 24.75; 5. Zack Jellison (CV) 24.77; 6. Kirk (GR) 25.17; 7. Heitkamp (VE) 25.24; 8. Kirkpatrick (TV) 25.90.

3,200 Meter Run Orange: 1. Dahlinghaus (MI) 10:29.46; 2. Jester (HO) 10:46.55; 3. McBride (NL) 10:59.06; 4. Shaw (NK) 11:09.20; 5. Brauer (NL) 11:11.52; 6. Herriott (NB) 11:12.64; 7. Zircher (NB) 11:13.34; 8. Riley (HO) 11:23.68.

3,200 Meter Run Black: 1. Hemmelgarn (SH) 10:01.51; 2. Mycah Grandstaff (CV) 10:24.17; 3. Scott (WL-S) 10:27.41; 4. Schulze (SH) 10:29.12; 5. Bruggeman (SH) 10:36.61; 6. Rose (VE) 10:55.62; 7. Dunn (CO) 10:59.52; 8. Joe Wisher (SV) 11:24.85.

4x400 Meter Relay Orange: 1. Minster 3:42.94; 2. Waynesfield-Goshen 3:43.83; 3. Russia 3:50.95; 4. New Bremen 3:53.50; 5. Marion Local 3:54.77; 6. Bradford 4:01.31; 7. Ansonia 4:02.36; 8. Houston 4:02.51.

4x400 Meter Relay Black: 1. Covington 3:35.62; 2. Greenville 3:43.95; 3. W. Liberty-Salem 3:45.25; 4. Versailles 3:47.67; 5. Crestview 3:47.83; 6. St. Henry 3:49.84; 7. Twin Valley So. 3:50.93; 8. Spencerville 3:51.17.

Shot Put Orange: 1. Hegemann (MI) 47-4.75; 2. Paulus (RU) 46-7.25; 3. Huber (WG) 44-9; 4. Hueker (MI) 44-1.50; 5. Bly (WG) 41-10.75; 6. Kuck (NK) 40-4.50; 7. Brunswick (ML) 40-3.50; 8. Cottrell (FM) 40-1.

Shot Put Black: 1. Didier (VE) 46-2.25; 2. Logan Vandemark (SV) 43-8.25; 3. Green (TV) 43-7.75; 4. Lucas Shumate (SV) 43-3.75; 5. McKee (TV) 43-3; 6. Gardner (WL-S) 40-1.25; 7. Roll (SH) 39-7.25; 8. Ramsey (GR) 39-5.75.

Discus Orange: 1. Huber (WG) 147-0; 2. Hegemann (MI) 140-4; 3. Poling (RU) 118-5; 4. Brunswick (ML) 117-8; 5. Wilcox (WG) 116-4; 6. Colby (RU) 116-1; 7. Paulus (RU) 110-11; 8. Plapp (WG) 110-8.

Discus Black: 1. Lucas Shumate (SV) 144-4; 2. Logan Vandemark (SV) 126-8; 3. Gardner (WL-S) 122-0; 4. Stucke (VE) 119-6; 5. Reck (CO) 118-4; 6. Josh Ream (CV) 116-7; 7. Beyke (SH) 116-1; 8. Didier (VE) 113-10.

Long Jump Orange: 1. Fridley (WG) 19-0; 2. Thobe (MI) 18-10.50; 3. Scholta (WG) 18-4.25; 4. Dues (MI) 18-1.75; 5. Thobe (MI) 17-10.25; 6. Meyer (HO) 17-6.50; 7. Motter (WG) 17-1; 8. Manger (NB) 17-0.

Long Jump Black: 1. Cordell (WL-S) 19-7.50; 2. Malcolm Oliver (CV) 19-2.75; 3. Neff (GR) 18-11.50; 4. Colton Miller (SV) 18-7.50; 5. Kirkpatrick (TV) 18-4; 6. Trevor McMichael (SV) 18-2.50; 7. Barga (VE) 18-0.50; 8. Craft (CO) 17-8.50.

High Jump Orange: 1. Martin (HO) 6-0; 2. Dues (MI) 5-10; 3. Mackie (NK) 5-8; 4. Isaac (NK) 5-8; 5. Poling (RU) 5-8; 6. Hess (ML) 5-6; 7. (tie) Alexander (AN) and York (RU) 5-6.

High Jump Black: 1. Pothast (VE) 6-2; 2. Trevor McMichael (SV) 6-0; 3. (tie) Steinbrunner (VE) and Wilker (VE) 5-10; 5. Craft (CO) 5-8; 6. Balsbaugh (GR) 5-6; 7. Niekamp (SH) 5-6; 8. (tie) Zach Goecke (SV) and Preston Zaleski (CV) 5-6.

Pole Vault Orange: 1. Huelsman (MI) 12-6; Davis (HO) 12-0; 3. Braun (HO) 12-0; 4. Ferguson (NB) 12-0; 5. Tebbe (MI) 11-6; 6. Homan (ML) 11-6; 7. Hoelscher (BR) 11-0; 8. Jones (HO) 11-0.

Pole Vault Black: 1. Mestemaker (SH) 13-3; 2. Tobias (CO) 11-6; 3. Niekamp (SH) 11-0; 4. Colton Miller (SV) 11-0; 5. Carder (CO) 10-6; 6. Wise (GR) 10-6; 7. Marchal (VE) 10-0; 8. Herrmann (GR) 10-0.

 

Add comment


Security code
Refresh